Pozor, eshop je pouze ve zkušebním provozu. Objednávky prosím zasílejte na email.

Jak rozpoznat a připravit podklad před položením dlažby či obkladu?

poradna

Už si vybrala vaše partnerka dlažbu do kuchyně či koupelny? Tlačí na vás s její pokládkou? Je nám jasné, že pro její přání uděláte všechno na světě, ale…pokud se rozhodnete vrhnout své síly na položení nové dlažby či obkladů, nezapomeňte nejdříve diagnost

První co musíte rozpoznat je rovinnost podkladu. Jak? Použijte dvoumetrovou hliníkovou či hoblovanou lať, kterou náhodně pokládáte křížem na povrch podkladu. Rovinnost podkladu by neměla přesáhnout nad 2 mm.

Stejně důležitá je i stabilita podkladu. Důležitost posouzení stability je vysoká hlavně tehdy, když jste se rozhodli neodstraňovat stávající finální vrstvy. První zásadou je posoudit stabilitu po celé ploše místnosti. Jak poznat stabilní podklad od nestabilního? Nejlépe chůzí po podlaze zjistíte stabilitu prken. V případě, že zjistíte, že jsou některá uvolněná, mechanicky je připevněte.

A dostáváme se k pevnosti podkladu. Nejjednodušeji to poznáte kovovým trnem. Vždy je potřeba posoudit podklad též dokonalejším způsobem, to znamená sondou. Díky sondě zjistíte celkovou skladbu podkladních vrstev.

Díky menšímu množství vody nejlépe zjistíte nasákavost podkladu. Nalijte ji na něj. Pokud je voda na povrchu i po 5 minutách, považujeme povrch za nesavý. V případě, že do 5 minut se voda vsákne do podkladu, označujeme podklad za savý.

Dostáváme se k otázce, jak posoudit stávající podklad? Stabilitu každé dlaždice nejlépe zjistíte poklepem kladiva. Nestabilní dlaždice přilepte. Pevnost stěrky posuďte takzvanými vrypy ocelovým trnem nebo nožem a to tak, že vytvoříte (vyškrábete) mřížku přibližně 2 x 2 mm na prostoru 10 x 10 cm. V případě, že cca 80 procent stěrkovací hmoty zůstává na místě, není zapotřebí nové stěrky.

Důležité je pečlivé očištění stávajícího podkladu od zbytků stavebních materiálů. To znamená, že musíte odstranit všechny zbytky lepidel, krytin a nátěrů. V případě potřeby starý podklad odmastěte (například saponátem s vodou) a současně odstraňte zbytky vosku alkalickým roztokem (voda se sodou). Případně povrch můžete otryskat. Na podlahy se používá metoda otryskání ocelovými kuličkami nebo ofrézováním.

Posledním faktorem je vlhkost, která je důležitá pro aplikaci následných vrstev. Měření vlhkosti proveďte CM vlhkoměrem.

  • Nejlepší ceny v regionu
  • Zkušenosti a poradentsví
  • Komplexní dodávky
  • Levnástaviva s.r.o.

Náš web využívá ke sběru dat cookies, potvrďte prosím svůj souhlas.

Více informací